Nikah için gerekli belgeler 2013 - Yabancı evlilikleri ve çocuklar

Gönderen Konu: Nikah için gerekli belgeler 2013  (Okunma sayısı 3762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • Administrator
  • Or General
  • *****
  • İleti: 1296
  • Rep Puan: +20/-1
    • Profili Görüntüle
Nikah için gerekli belgeler 2013
« : 05 Kasım 2012, 06:08:31 Pzt »
Nikah için gerekli belgeler 2013

NİKAH AKDİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Evlendirme dairemize başvuruda bulunan çiftlerden birinin Maltepe Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikametgah etmesi yeterlidir.
Kendi oturdukları ikametgahlarının bağlı oldukları yerin dışında evlenmek isteyen çiftler bağlı bulundukları evlendirme dairesinden, başka bir yerde evlenmeleri için izin almaları gerekmektedir.
Çiftlerin 5 adet vesikalık fotoğrafı (Son altı ay içerisinde çekilmiş ve fotokopi ile çoğaltılmamış)
Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri ile getirmeleri gereklidir.
Resimli nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri son 10 yılı aşan ve çok yıpranmış olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir.
Evlilik için resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınan test sonuçları(Sağlık Raporu) aile hekimleriniz tarafından onaylanması gereklidir.
Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur. Müracaatlar hafta içi 08:00 – 12:00 …13:00-16:30...saatleri arasında yapılmaktadır.

EVLENMEK İÇİN REŞİT OLMAYANLAR

18 Yaşını doldurmamış olan çiftler anne baba muvafakat name ile evlenebilirler. (ay ve gün hesabı ile) Anne ve Babadan biri ölmüş ise ölümü Nüfus Kağıt Örneği ile belgelenecektir.
Muvafakat name alamayan kişiler anne ve babalarıyla birlikte kimlik fotokopileri ve 1 adet resim getirmeleri gerekmektedir 17 Yaşını doldurmamış olanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

EVLENMEK İÇİN BOŞANMIŞ ve DUL OLANLAR

Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler.
Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden iddet müddetini (300 gün)kaldırması kararı alınıp evrakta kesinleşme şehride olmalıdır.
İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.
Boşanan aynı çiftlerin tekrar evlenmeleri durumunda ,istenilen belgeler normal müracaat belgeleriyle aynıdır.

EVLENMEK İSTEYEN 65 YVE ÜSTTÜ

65 yaş üsttü vatandaşlardan istenen aklı dengesi yerindedir raporu tarihinin Nikah Tarihi ile aynı gün olması gerekmektedir.

YABANCI EVLİLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Yabancı uyruklu olanlar çok dilli doğum belgesi ve bekarlık belgesi ile müracaat ederler (Almanya, Avusturya, Hollanda… vs.)
Diğer ülkeler İstanbul da bulunan konsolosluklarından alacakları evlenme belgelerini İstanbul Valiliğine tasdik ettireceklerdir.
İstanbul da konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.
Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Büroları'ndan tercüme yaptırıp Noter'den onaylatmaları gereklidir.
Nikah akdi esnasında nikahı kıyılacak yabancı uyruklu Türkçe bilmeyen kişi için nikah esnasında tercüman bulundurulması zorunludur.

BAŞKA  İKAMET ADRESİNDE NİKAH YAPTIRMAK İÇİN

Eğer nikah kıydırmak istediğiniz ilçede yaşamıyor ve ikametgahınız burada değil ise , İkamet ettikleri yerde bulunan evlendirme dairesine müracaat ederek izin belgesi alacaklardır.

Kendi oturduğu ikamet adresindeki ilçeden başka yerde nikah kıydıracak kişiler gerekli evrakları hazırlayarak Kendi ikametgahının olduğu bölgedeki nikah dairesinden izin belgesi alarak istedikleri yerde nikah kıydırabilirler.

Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar gerekli matbu evrakı doldurarak Evlendirme memuru önünde imzalayacaklardır.

Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

İN MÜRACAAT EVRAKLARI[/b]

Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) için geçerli olduğundan istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.
Evlenme başvurusunda bulunacak çiftlerin birlikte gelmeleri zorunludur.
Başvuruya gelemeyen adayın evlenme başvurusu için Noterden Vekalet vermesi gereklidir.
Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.Etiketler
nikah için ne gerekli
Evlenmek için gerekli belgeler 2013
türkiyede nikah işlemleri 
resmi nikah için ne gerekli
17 yaşında nikah olur mu

Paylaş facebook