kollajen doku hastalığı nedir - Sağlıklı Yaşam

Gönderen Konu: kollajen doku hastalığı nedir  (Okunma sayısı 7197 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • Administrator
  • Or General
  • *****
  • İleti: 1293
  • Rep Puan: +20/-1
    • Profili Görüntüle
kollajen doku hastalığı nedir
« : 12 Ekim 2012, 03:26:18 Cum »

Kollajen doku hastalıkları, halk arasında romatizmal hastalıklar olarak bilinen, birden çok organ sisteminde ortaya çıkan bulgularla kendini belli eden hastalıklardır. İç hastalıklarının sadece kollajen hastalıkları ilgilenen bölümüne "Romatoloji", bu bölümle ilgilenen doktora ise "Romatolog" denir. Bu tür hastalıklar ömür boyu kalıcı (kronik) hastalıklardır, tedavi ile sadece hastalığın bulgularının şiddetinin azaltılmasına ve tamamen ortadan kaldırılmasına çalışılır. Burada kollajen doku hastalıklarının en sık görülen birkaç tipinden bahsedilecektir.


SİSTEMİK LUPUS ERİTEMATOSUS

Sebebi bilinmeyen, özellikle damarlardaki bağ dokusu ve deriyi tutan ve daha çok genç kadınlarda görülen bir hastalıktır. Kısaca "Lupus" olarak da adlandırılır.

Hastalık birden fazla organda bozukluk yapabileceğinden çok değişik şekillerde ortaya çıkabilir. En sık ateşle başlar, diz, el ve el bileği eklemlerinde başlangıçta ağrıya, hastalık ilerlediğinde ise şekil bozukluklarına yol açar. Deride özellikle ışık gören yerlerde kızarma, kepeklenme ve renk değişikliği olur. Bazı vakalarda görülen yüzde, yanak ve burun üzerindeki kızarıklık kelebeğe benzetilir ve bu hastalık için tipiktir.


   Hastalık tüm organları tutabileceğinden tıpta sistemik olarak

adlandırılır. Hastalığın en fazla etkilediği iç organlar, beyin ve böbreklerdir.

Sistemik lupus eritematosus, yukarıda sayılan tipik bulguların varlığında, kolaylıkla teşhis edilebilir.Tedavi edilmez ise öldürücü olabilir.

•   SKLERODERMA Nedir

En sık orta yaştaki kadınlarda görülen, zamanla derinin, iç organların ve damarların sertleşmesine yol açan bir hastalıktır.

Hastalığın ilk döneminde ellerde ve yüzde şişme ve hareket kısıtlılığı görülürken, daha sonraki dönemlerde bu bölgelerde sertleşme ve büzüşme ortaya çıkar. Bu sertleşme nedeniyle yüzde mimikler kaybolur ve dudaklar dışa doğru kıvrılır. Aynı zamanda diğer organ duvarları da sertleşir.

Yutma güçlüğü, nefes darlığı, kalp kası ve böbrek iltihabı hastalığın ilerlemesiyle ortaya çıkar. Gidişatı, tedaviye rağmen kötüdür.

•   ROMATOİD ARTRİT Nedir

En sık rastlanan sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Kadınlarda daha fazla görülür. 40 yaşından sonra görülme sıklığında bir artış sözkonusudur.

Hastalığa kalıtsal bir yatkınlık vardır, yani anne ya da babasında romatoid artrit olanlarda hastalığın ortaya çıkma olasılığı diğerlerine göre daha fazladır.

Romatoid artrit halsizlik, iştah ve kilo kaybı gibi genel belirtilerle başlar. Haftalar ya da aylar sonra sabah uyuşukluğu, parmak eklemleri gibi küçük eklemlerde ve çoğunlukla el sırtında şişme, ağrı ve hareket kısıtlılığı olur.


Deri altında bu hastalık için tipik olan nohut büyüklüğünde kitleler gelişebilir. Bir süre sonra bu eklemlerde kalıcı şekil bozuklukları ortaya çıkar ve bu şikayetler büyük eklemlere doğru ilerlemeye başlar.

Genellikle tek taraflı olmak üzere diz ve omuz eklemlerini tutarak buralarda şişme, ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar.
Yukarıda sayılan yakınmaların varlığıyla beraber kanda romatoid faktör denilen bir faktörün pozitif bulunması hastalığın teşhisinde çok mühimdir.
Tedavide ilk dönemlerde yatak istirahatinin yanı sıra aspirin ve benzeri ağrı kesici ilaçlar etkili olmaktadır. Ancak bu ilaçların mide ve karaciğere zararlı etkileri olabilmektedir. Bunlar tedavide yetersiz kaldığında altın bileşikleri, kortizon içeren, daha da ileri aşamada bağışıklık sistemini baskılayan, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanılır.

•   ANKİLOZAN SPONDİLİT Nedir

Özellikle 15-30 yaşları arasında daha çok erkeklerde sık görülen, bel ve kalça eklemlerini tutan bir hastalıktır.

Hastalık gece ve sabahları bel ve kalçada hareket yeteneğinin azalması ve bacaklarda ağrı ile başlar. Ağrı künt ve kalıcıdır, öyle ki hasta oklava yutmuş gibi dimdik yürür, ileri dönemde ise kamburlaşma görülür.

Hastalık göğüs kafesi eklemlerine de yayıldığında nefes darlığı ortaya çıkabilir. Zaman zaman ateşlenme ile alevlenmeler gösterir. Bu hastalarda böbrekler, kalp ve sinir sisteminde zamanla hasar meydana gelmektedir.

Tedavide diğer kollajen hastalıklarında kullanılan ilaçlar kullanılır.« Son Düzenleme: 12 Ekim 2012, 03:30:24 Cum Gönderen: admin »


Paylaş facebook