Johann Gutenberg kimdir vikipedi - Kim Kimdir ? Biyografi

Gönderen Konu: Johann Gutenberg kimdir vikipedi  (Okunma sayısı 1421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • Administrator
  • Or General
  • *****
  • İleti: 1293
  • Rep Puan: +20/-1
    • Profili Görüntüle
Johann Gutenberg kimdir vikipedi
« : 26 Ekim 2012, 07:34:39 Cum »

Johann Gutenberg genellikle matbaanın mucidi ola, rak bilinir. Aslında yaptığı ise, matbaa harfleri ve baskı makinesinin çeşitli yazıların hızla ve doğru olarak basıla, bilmesini sağlayacak şekilde kullanabilmesi için bilinen ilk yöntemi geliştirmekti.

Hiçbir buluş tek bir kişinin zihninden olgunlaşmış olarak fışkırmaz, matbaa da fışkırmadı. Baskı kalıplarıyla aynı ilkeler üzerine geliştirilmiş mühürler ve mühür yüzükleri antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Baskı kalıpları Çinde, Gutenbergden yüzyıllar önce bilinmekteydi; hatta burada 868 yılı civarında basılmış bir kitap bile bulunmuştu. Yöntem Batıda da Gutenberg öncesinde biliniyordu. Baskı kalıpları bir kitaptan bir çok kopya basılmasına olanak sağlar. Ancak bu yöntemin bir büyük mahzuru vardır; her yeni kitap için yeni baskı levhaları hazırlamak gerektiğinden, değişik kitapların basılması için pratik değildir.

Bazen Gutenberg’in esas yaptığı işin baskı harflerini icat etmek olduğu söylenir. Ancak baskı harfleri Çin'de on birinci yüzyıl ortalarında, Pi Sheng isimli bir kişi tarafından icat edilmiştir. Bu harfler topraktan yapılmışti pek dayanıklı değildi; ama Çinliler ve Koreliler bir dizi iyileştirme yaptılar ve Koreliler Gutenberg’in çok öncesinde metal harfler kullanır oldular. Hatta on beşinci yüzyıl  başlarında’ kore hükümetinin baskı harfleri üreten bir bir dökümhanesi vardı. Tüm bunlara rağmen, Pi Sheng’i bunda etkili bir kişi kabul etmek yanlış olacaktı. Öncelikle avruра baskı harflerini Çin’den öğrenmedi, kendi başı-’ geüştirdi. İkinci olarak baskı harfleriyle baskı tekniği, Batıdan modern baskı tekniklerinin öğrenildiği yakın zamanlara kadar Çin’de de yaygın kullanımda değildi.

Modern baskı tekniğinin dört ana bileşeni vardır. Birincisi hareketli baskı harfleri ve onları yerleştirip yerlerinde sabitleyecek yöntemlerdir. İkincisi baskı makinesinin kendisidir. Üçüncüsü baskıya uygun bir mürekkep ve sonuncusu da baskıya uygun -kağıt gibi- bir zemindir. Kağıt Çin’de uzun yıllar önce (Tsai Lun tarafından) yapılmıştı ve Batı’da kullanımı Gutenberg’den önce yaygınlaşmıştı. Bu, Gutenberg’in hazır bulduğu tek baskı bileşeniydi. Diğer üç bileşen üzerinde, kendisinden önce bazı çalışmalar yapılmış olmakla birlikte, Gutenberg çeşitli ve önemli iyileştirmeler gerçekleştirdi. Örneğin; baskıya uygun bir metal alaşımı, harfleri hassas olarak dökmek için bir kalıp, yağ esaslı baskı mürekkebi ve baskıya uygun bir makine geliştirdi.

Ama Gutenberg’in sistemin geneline yaptığı katkı, tekil buluşları ve iyileştirmelerinden çok daha büyüktü. Çünkü baskı, önceki tüm buluşlardan farklı olarak, bir kitle halinde üretim” sürecidir. Tek bir tüfek kendi başına ok ve yaya göre daha etkili bir silahtır. Ancak, tek kop-Уа basılmış bir kitabın yaratacağı etki, el yazması bir kitabınkinden hiç farklı değildir. Bu nedenle, çok sayıda üretim yapılabilmesi baskının getirdiği bir avantajdır. Gutenbergın geliştirdiği tek bir alet veya düzenek değil, hatta bir dizi iyileştirme de değil, baskı sürecinin tamamıydı.


Şurası oldukça kesindir ki, telefon, Alexander Graham
Bell diye biri olmasaydı da- hem de tarihin aşağı yukarı aynı döneminde icat edilirdi. Aynı şey bir çok başka icat için söylenebilir. Ama Gutenberg olmasaydı modern baskı tekniğinin ortaya çıkışı birkaç kuşak ertelenirdi- Baskı makinesinin tarihin akışı üzerinde yapmış olduğu çarpıcı etki göz önüne alınırsa, Gutenberg Üstemizde üst sıralarda bir yeri şüphesiz ki hak etmektedir.« Son Düzenleme: 30 Ekim 2012, 04:36:54 Sal Gönderen: Admin »


Paylaş facebook